Egzekucja dekretu kontumacyjnego trybunału radomskiego z powodu niewypłacenia pieniędzy chorągwi lekkozbrojnej Wojciecha Cieńskiego

Stefan Michał Kuczewski łowczy bielski i podstarości trembowelski w dn. 11 VIII 1740 w Lubomlu przed domem Pinchasa starszego lubomelskiego, w obecności Józefa Roszczyca, Jana Łepkowskiego, Marcina Głownickiego, Żydów Jakuba Lejbowicza, Moszka Dawidowicza i Szmula Zankielowicza oraz woźnego Jana Rubańskiego wykonując dekret kontumacyjny trybunału skarbowego w Radomiu (31 V 1740) przeprowadził egzekucję na żądanie Józefa Roszczyca deputata i towarzysza chorągwi lekkiej Wojciecha Cieńskiego w sprawie przeciwko Moszkowi Zelkowiczowi, Moszkowi Rabinowiczowi, Heszelowi Rabinowiczowi z Chełma oraz Pinchasowi i Abelowi z Lubomla starszym ziemskim chełmsko-bełskim o niewypłacenie pogłównego żydowskiego w/w chorągwi, ukaranych karą zapłaty potrójnego wynagrodzenia, infamii, wolnego schwytania i sekwestrowania towarów. Jakub Lejbkowicz syn Pinchasa sprzeciwił się wykonaniu egzekucji słowami: "Znamy się do tego, żeśmy powinni ten podatek zapłacić, tylko że nas starsi ziemscy chełmscy bardzo obciążyli, więc teraz będziem mieli sejmik nasz w Wojsławicach, na który starsi nasi pojechali dla domówienia się i dyspartymentu lepszego uczynienia, a zatym co będzie na nas należało oddamy." Sprawa została ponownie odesłana do trybunału skarbowego radomskiego. Pod egzekucją podpisał się Kazimierz Starczewski subdelegat grodzki trembowelski.

Archiwum: Archiwum Państwowe w Lublinie (APL)
Zespół: Księgi grodzkie chełmskie (KGCH)
Sygnatura: APL, KGCH 138, s. 385v-386r
Język: polski, łacina
Data wytworzenia: 11.08.1740
Miejsce powstania: Lubomla
Nazwy geograficzne: Bełz, Bielsk Podlaski, Chełm, Luboml, Radom, Trembowla
W księgach grodzkich chełmskich relację o przeprowadzonej egzekucji do oblaty podał 16 VIII 1740 subdelegat grodzki trembowelski Kazimierz Starczewski.